sobota, 30 listopada 2024 00:41
Reklama
Reklama

Czy Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy będzie również szansą dla Tczewa?

„Polski Ład” i „Krajowy Plan Odbudowy”, to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Kwota jaka pojawia się w przestrzeni medialnej, która ma zostać zainwestowana w nasz kraj na przestrzeni najbliższych lat, dochodzi nawet do jednego biliona złotych! Są to tak ogromne środki, które pozwalają mówić o nowym „Planie Marshalla”. Niestety sceptyków nie brakuje, a szczególnie w gronie opozycji. Osobiście mam również pewne wątpliwości, co do niektórych założeń, jednak nie zmienia to faktu, iż całościowo Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy to szansa ogromnego postępu dla naszego kraju i dla nas, jako wspólnoty, jakiej obecne pokolenia mogą już nie mieć. Niestety tak nie myśli większa część opozycji, dla której sukces tych projektów będzie oznaczał, iż są w czarnej d… .
Czy Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy będzie również szansą dla Tczewa?

Niestety dokładnie takie myślenie jest również na poziomie lokalnym. Samorządowcy za wszelką cenę chcą zachować status quo, ale również żądają dla siebie coraz więcej praw, pieniędzy z budżetu centralnego i większej niezależności od państwa. Doskonałym przykładem może być ostatni pomysł samorządowców i żądanie przekazania pasów nadbrzeżnych (pasem nadbrzeżnym jest obszar lądowy przyległy do brzegu morskiego) we władanie samorządów ( by, by otwarte plaże, pewnie zaraz zrobią płatne, a kolesie będą nimi zarządzać). Obecnie pasy nadbrzeżne są we władaniu Urzędu Morskiego i są ogólnie dostępne. Mam nadzieję, że państwo nie ugnie się przed żądaniami samorządów i nigdy do tego nie dojdzie. Oczywiście tych przykładów można mnożyć wiele.

W Tczewie niestety jest dokładnie tak samo.  Osławiony most, który niestety przynosi nam już wstyd w Polsce i nie tylko został doprowadzony do stanu powojennego, czyli do ruiny. Nie przez władze centralne czy PiS tylko przez niekompetencję i arogancję samorządowców, a w szczególności przez Starostwo Powiatowe w Tczewie, które jest odpowiedzialne za most. W tym miejscu muszę zwrócić uwagę, iż budżet roczny miasta i starostwa łącznie to około 533 miliony złotych! I to nie są wszystkie środki, które są lub mogą być w dyspozycji miasta i starostwa. Czy miasto i powiat (mając takie środki) dynamicznie się rozwijają? Osobiście uważam, że nie, a jedną z przyczyn być może jest fakt, iż prezes tylko jednej spółki komunalnej w Tczewie zarabia około  350 000 zł rocznie (to jest ponad 0,1% budżetu miasta! ), co nawet przy kwocie budżetu miejskiego (ok. 333.000.000 zł) stanowi poważne obciążenie.  W Tczewie na przestrzeni wielu lat nie widać żadnych spektakularnych inwestycji, można mówić wręcz o stagnacji miasta. Tak jak w wielu regionach, tak i w Tczewie włodarze nie identyfikują się z władzą centralną, ale mają coraz większe żądania, a za swoje niepowodzenia i nieudolność obarczają rząd. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla spójności państwa, ponieważ dla wielu samorządowców liczą się tylko małe księstewka, oplecione lokalnymi układami.  Światełkiem w tunelu i nadzieją na początek reformy samorządów jest właśnie Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy. Ogromne środki, które mają napłynąć do lokalnych społeczności, mam nadzieję, że zostaną poddane ścisłej kontroli,  a zakończone inwestycje będą ściśle rozliczane, co mieszkańcom  też pozwoli ocenić dotychczasową działalność  włodarzy. Obawiam się jednak, że w związku z tym lokalne władze nie będą specjalnie zainteresowane sukcesami tych projektów, które spowodują, iż mozolnie budowane lokalne układy i księstewka mogą runąć.

W Tczewie od wielu lat rządzi Platforma Obywatelska i PnP (obecny prezydent Tczewa). Czy oni są za sukcesem tych projektów? Dla naszej społeczności powodzenie projektów Polskiego Ładu i  Krajowego Planu Odbudowy będzie oznaczało jedno - godne życie dla nas i naszych dzieci. Dla PO i PnP zapewne sromotny koniec? Dlatego mogą nas czekać ciężkie, brudne czasy - chyba, że rozliczymy tych towarzyszy przy urnach.  

 

[email protected]

     https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama