piątek, 29 listopada 2024 21:59
Reklama
Reklama

Jakość powietrza i piłka ręczna

Po raz kolejny obejrzałem sesję Rady Miejskiej. Jak zwykle znalazłem kilka ciekawych wątków, które powinny zainteresować mieszkańców? Moją szczególną uwagę zwrócili radni zatroskani o smród w mieście. Ponieważ smród smrodowi nie jest równy, to śpieszę z informacją, że nie chodzi o ten smród, który dokucza większości mieszkańców, a który nam funduje cyklicznie wysypisko śmieci. Zapewne, dlatego iż smród funduje nam spółka komunalna, radnych ten problem nie interesuje?
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Jakość powietrza i piłka ręczna

Radni skupili się na rzekomym smrodzie przy ulicy Malinowskiej, który podobno uwalnia prywatny przedsiębiorca (osobiście go nie doświadczyłem w przeciwieństwie do smrodu z wysypiska). W tym przypadku radni wręcz żądają podjęcia działań. Rodzi się w tym miejscu pytanie: czy smród od prywatnego przedsiębiorcy jest gorszy od smrodu ze spółki komunalnej? Drugi problem związany, z jakością powietrza poruszony przez innego radnego to sprawa smogu i jakości powietrza, które zanieczyszczają podobno mieszkańcy spalając w piecach śmieci. Ponieważ w Tczewie, jakość powietrza jest monitorowana tylko w trzech punktach, tenże radny zapytał prezydenta czy istnieje możliwość zwiększenia ilości urządzeń monitorujących jakość powietrza. Jaka będzie odpowiedź prezydenta w zasadzie można było się spodziewać, mówiąc krótko jest to drogie, a miasta na to nie stać. Oczywiście jest to bzdura. Urządzenia do monitorowania i sam monitoring nie są kosztowne. Jeżeli miasta nie stać na takie koszty, to należy zadać pytanie: jak wyglądają finanse miasta, czy sięgnęliśmy już dna? Czy kasa miasta jest tak pusta, że nie stać ratusza na tak proste rozwiązania? Jeżeli Pan Panie prezydencie nie ma na to pieniędzy, to Panu wskazuję gdzie one są. Zacznijcie drukować o 1000 egzemplarzy mniej propagandowego pisma pod tytułem „Panorama Miasta” i pieniądze się znajdą.  A może istnieje obawa władz, że stworzenie sieci monitoringu jakości powietrza w mieście spowoduje, że wszyscy w końcu dowiemy się, co nam funduje wysypisko śmieci? Osobiście jestem za zwiększeniem monitorowania jakości powietrza, a jak widać pieniądze to nie problem.

Kolejna sprawa poruszona na Radzie Miejskiej w zasadzie mnie bardzo zasmuciła. Chodzi o drużynę Sambora piłkarek ręcznych, która stoi przed ogromną szansą awansu do ekstraklasy piłki ręcznej. Jednym z warunków, jakie drużyny ekstraklasy muszą spełnić, to posiadanie w budżecie minimum jednego miliona złotych. Niestety nasza drużyna takich środków nie posiada, w związku z tym jeden z radnych apelował o wsparcie ratusza i pomoc w pozyskaniu sponsorów. Myślę, że na tym poziomie sportu zwracanie się o pomoc do ratusza to nieporozumienie. Jednak w Tczewie problem jest dużo głębszy. Lokalna polityka doprowadziła do zniszczenie wspólnoty, która dla wielu jest niewygodna. Lokalni mali i średni przedsiębiorcy są traktowania jak zło konieczne. Problem z pozyskaniem sponsorów jest ściśle związane właśnie z tym, że zniszczono wspólnotę, a przedsiębiorcy lokalni mają już dość lokalnych układów i nie chcą już niczego wspierać za czym stoją włodarze. W mieście 54 tysięcznym (nie tak dawno ponad 60 tysięcznym!!!) nie powinno być żadnego problemu z pozyskaniem sponsorów i kwoty miliona złotych.  Jednak przy takiej atmosferze, jaka panuje w Tczewie faktycznie jest to niezłe wyzwanie. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy i zespół pozyska sponsora. Ta sytuacja jednak daje dużo do myślenia i mam nadzieję, że mieszkańcy zauważą, iż obecna polityka lokalna i jej „elity” nie prowadzą do niczego dobrego.

 

Na zakończenie pragnę jeszcze zwrócić uwagę Panu przewodniczącemu Drewie, że należy ważyć słowa szczególnie na forum Rady Miejskiej. Pana drwiący ton i stwierdzenie, iż daleka droga, bo piłkarki muszą grać jeszcze baraże, mówiąc delikatnie nie przystoi. Pan chyba raczej w swojej karierze sportowej, nawet o taki poziom sportowy się nie otarł?

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jaki 17.05.2021 17:39
Teraz wydadzą kolejne miliony na walkę ze smrodem i penie nic z tego nie będzie.

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama