piątek, 29 listopada 2024 21:54
Reklama
Reklama

FELIETON. Stagnacja miasta na najbliższe lata!

Ostatnia wizyta na Tczewskiej starówce skłoniła mnie do napisania tego felietonu. W większości krajów, szczególnie tych rozwiniętych, starówki miejskie są wizytówką miast, miejscami, które tętnią życiem, są dumą mieszkańców i niejednokrotnie znacząco wpływają na rozwój turystyki i samego miasta. Dlaczego tak nie jest w Tczewie?
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Stagnacja miasta na najbliższe lata!

Od wielu lat mówi się o rewitalizacji starówki i co? I nic! Starówka zamiast być wizytówką miasta, bo ma wszelkie predyspozycje do tego, jest świadectwem źle zarządzanego, zapuszczonego miasta.  Tczew same prawa miejskie uzyskał 761 lat temu, a historia miasta sięga znacznie dalej, jest to świetny wynik nawet w sakli Europy.  Czy to powinno zobowiązywać włodarzy do dbania i pielęgnowania historii?  Zdecydowanie tak! Jednak potrzebna jest świadomość budowania wspólnoty. Niestety tutaj mam wrażenie, że chodzi o rozbijanie wspólnoty żeby łatwiej wygrywać wybory. 

Wróćmy jednak do samej starówki, która pomimo tego, iż urbanistycznie zachowała charakter starego miasta to jest smutna i kompletnie bez wyrazu. Jak do tej pory rewitalizacja na przestrzeni 30 lat polegała na stawianiu bloków przy ulicy Zamkowej, przy okazji niszcząc nieodwracalnie dostęp do odkrytych ruin średniowiecznego zamku oraz niszcząc piękną panoramę Tczewa! Przepiękny zaułek za kościołem szkolnym pełniący punkt widokowy przestał niestety istnieć. Jeżeli jestem już przy kościele szkolnym (Kościół św. Stanisława Kostki) wybudowanym w XIV wieku, to stan jego jest więcej niż bardziej niepokojący, a to przecież zabytek, który wiele miast chciałoby mieć u siebie. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie - gdzie jest konserwator zabytków?  Zwróćmy uwagę na schody przy ulicy Rybackiej, swego czasu ozdobione patriotycznym graffiti, dzisiaj to kompromitacja dla włodarzy. Idźmy jednak dalej. Tczewskie Centrum Kultury i Sztuki na swoim zapleczy posiadało starą muszę koncertową, zamiast ją pięknie wyremontować, to po prostu ją rozebrano.  Jeden z piękniejszych zaułków pomiędzy kościołem szkolnym, a farą niestety pełni funkcję parkingu. Ze sprawą ruchu pojazdów i parkowania przy starówce włodarze nie radzą sobie kompletnie od lat. Jednak wydać na parking 13 milionów przy dworcu kolejowym (na 100 aut - jedno miejsce pod auto koszt budowy ca 130 000 zł!) potrafili bez problemu.

Jeszcze jedno, na co pragnę zwrócić uwagę to sąsiedztwo starego parku, który powinien współistnieć ze starówką. Podobno ma zostać poddany rewitalizacji, jednak jak należy zadać sobie pytanie, kto doprowadził do takiego stanu. Oglądając projekt rewitalizacji uderzyła mnie i zbulwersowała jedna rzecz, obok pomnika Ofiar Terroru Stalinowskiego ma powstać wychodek dla psów! Jestem osobiście wielki miłośnikiem psów jednak uważam, że nie jest to miejsce odpowiednie i może uwłaczać uczuciom wielu mieszkańców mówiąc bardzo delikatnie. Dlaczego padła propozycja wychodka w tym miejscu? Może, dlatego że obecny prezydent Tczewa unika brania udziału w uroczystościach przy pomniku Solidarności czy właśnie przy pomniku Ofiar Terroru Stalinowskiego i wiele to go nie obchodzi. Samo miejsce obecnie i tak pozostawia wiele do życzenia. W tym miejscu muszę zacytować Józefa Piłsudskiego w kontekście starówki i zachowań włodarzy - „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Przyszłość niestety nie rysuje się dla Tczewa optymistycznie czytając wypowiedź prezydenta Pobłockiego, który stwierdził – „dziękuję radnym za głosowanie w sprawie powołania spółki prawa handlowego, która zajmie się rozbudową kompleksu basenów. Decyzja jest strategiczna – zadanie szacowane na około 30 milionów zdominuje plany inwestycyjne miasta na najbliższe lata.”

Brawo radnym miasta Tczewa, ja również  przyłączam się do tych „podziękowań”. W taki to oto sposób, Tczew za sprawą prezydenta i radnych na najbliższe lata popadnie w jeszcze większą stagnację, a starówka i jej sąsiedztwo nie ma co liczyć na konstruktywną i dynamiczną rewitalizację.

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

b532 27.03.2021 15:34
Rewitalizacja tak naprawdę powinna dotyczyć ludzi. Co z tego, że wyremontujemy kamienice i otworzymy lokale na Starym Mieście? Element tego nie doceni, będzie dewastować okolicę, a do lokalu nie pójdzie, bo woli wychlać piwo na klatce schodowej. Prawdziwa rewitalizacja będzie, gdy patologia zalegająca z czynszami zostanie przesiedlona do mieszkań komunalnych, a na Starym Mieście osiedlą się ludzie należący do tzw. klasy średniej.

ja 29.03.2021 14:56
Wysiedlanie to może robili komuniści. Trzeba zacząć godnie tych ludzi traktować, a rewitalizacja z prawdziwego zdarzenia przyciągnie sama tą tzw. klasę średnią.

b532 29.03.2021 20:33
"Godnie" to oni są traktowani od dawna i mają to głęboko w d... Zobacz ile dostają zasiłków, zapomóg etc. Takie życie jest dla nich po prostu wygodne. Skoro piszesz o komunistach - to właśnie komuniści dali mieszkania w kamienicach hołocie ze wsi i takie są teraz tego efekty.

ja 02.04.2021 07:00
A ty zapewne pochodzisz z miasta, dlatego jesteś lepszy.

ja 27.03.2021 08:57
Jaki pan taki kram.

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama