A to posłużyło za pretekst do tego, by jak ujęła to Alicja Gajewska w odpowiedzi na wniosek jednego z radnych PiS, stwierdzić powołanie komisji skrutacyjnej za bezzasadne. Bez tej komisji nie mogło odbyć się głosowanie tajne o odwołanie wiceprzewodniczącej. Czy jednak rzeczywiście było tak, że komisja nie mogła być powołana? Może chodziło raczej o wykazanie bezcelowości zwoływania sesji nadzwyczajnej? W porządku obrad tej spawie odwołania poświęcono pkt 4, który w zasadzie się nie odbył. Po co zatem zwołano obrady w trybie zdalnym?
A wszystko to na ostatniej XXVIII sesji Rady Powiatu Tczewskiego, 2 lutego 2021 r. (wtorek).
Przypomnijmy. 15 października podczas sesji, nieoczekiwanie dla rządzącej koalicji, odwołano przewodniczącego Marka Modrzejewskiego. Na skutek konfliktu/impasu w radzie od wielu miesięcy nie dochodzi o wyboru nowego przewodniczącego. Sesje były wielokrotnie przerywane ogłaszaniem przerw przez wiceprzewodniczącą A. Gajewską, by w końcu dochodziło do zamykania całych obrad. Zdaniem klubów PnP, PO (która wydaje się jednak podzielona) oraz wiceprzewodniczącej wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa. Skutek jest jednak taki, że od 4 miesięcy rada funkcjonuje bez przewodniczącego i nie może powołać nowego. Czy rzeczywiście politycznemu klinczowi winny jest koronawirus, a może po prostu brak politycznej woli do wyjścia z impasu?
Prawne uzasadnienia za odwołaniem
Radni we wniosku przedstawili obszerne uzasadnienie swojego wniosku, który wraz z uzasadnieniem i podpisami radnych opublikowaliśmy już w naszym serwisie pod linkiem:
Zwróciliśmy się z do głównego lidera PnP Mirosława Pobłockiego z prośbą o ustosunkowanie się do działań radnych PnP w Starostwie Powiatowym w Tczewie.
Na nasze trzy pytania, z których najważniejsze brzmiało - Jakie są działania PnP, by przełamać impas w Radzie Powiatu Tcz.?, Małgorzata Mykowska odpisała: „prezydent miasta nie będzie komentował sytuacji w Starostwie Powiatowym”.
(...)
- Z jednej strony wybranie komisji skrutacyjnej jest możliwe, bo jest ono jawne (wiceprzew. stwierdziła, że jest to bezprzedmiotowe – przyp. red.). Radni mogliby przychodzić do komisji w urzędzie, by oddać głos – twierdził pytany o to przed sesją radny Witold Sosnowski z Inicjatywy Samorządowej, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego. - Moim zdaniem wystarczyłyby dobre chęci i dobra wola polityczna.
(...)
- Zależy nam na uzdrowieniu i uporządkowaniu sytuacji w Radzie Powiatu - mówi Roman Małecki radny powiatowy PiS, z zawodu radca prawny, zarzucając manipulację. - Pani Alicja Gajewska, wiceprzewodnicząca rady działała wielokrotnie z przekroczeniem zapisów ustawy o samorządzie powiatowym, jak i Statutu Powiatu Tczewskiego.
(...)
Wnioskowali za odwołaniem
1. Barbara Kamińska
2. Tomasz Kotlęga
3. Roman Małecki
4. Stanisław Smoliński
5. Jiřί Studenỳ
6. Zbigniew Zgoda
7. Witold Sosnowski
8. Grażyna Antczak
9. Dariusz Godlewski
10. Piotr Odya
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze