- Z jakimi problemami najczęściej zmagają się pacjenci? Wielu przychodzi do gabinetu w porę czy kiedy jest już zbyt późno?
- Najczęstszym problemem jest próchnica. Co ciekawe, wzrasta liczba osób zmagających się także z nadwrażliwością szyjek zębowych. Niestety, wielu pacjentów zwraca się o pomoc, gdy odczuwają już objawy rozwijającej się choroby, a czas ten można określić jako ,,zbyt późny”. Moim zdaniem błędem było wycofanie tzw. stomatologii szkolnej. Przyczyniło się to do rozwoju wielu stanów patologicznych jamy ustnej czy zębów u młodszych pacjentów. Teraz odpowiedzialność dbania o zdrowe uzębienie dziecka spadła na rodziców.
- W takim razie kiedy powinno się umówić dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym?
- Zapewne najlepszym czasem jest wiek przedszkolny, lecz warto pamiętać, aby zapewnić dziecku wizytę adaptacyjną. Ono nie jest przyzwyczajone do obcych ludzi w białych fartuchach, zaglądających mu do buzi, czy groźnie wyglądających narzędzi. Może to wywołać w nim niepokój, który, niewyjaśniony, mógłby się przełożyć na niechęć do badania swoich zębów w późniejszym czasie. Dlatego dobrze jest umówić dziecko na taki rodzaj pierwszej wizyty, by zobaczyło, że naprawdę nie ma czego się bać.
- Czy to oznacza, że u młodszych dzieci nie należy badać uzębienia?
- Oczywiście, że nie, jednak za to odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice. U niemowląt należy przede wszystkim stosować specjalne szczoteczki. A jeśli pojawi się jakaś niepokojąca zmiana lub pytania dotyczące rozwoju dziecka, zawsze można skonsultować się z lekarzem.
- Wspomnieliśmy już o strachu przed dentystą, istnieje nawet pojęcie takie jak dentofobia. Czy wielu pacjentów wchodzi do gabinetu przerażonych? Z czego to wynika?
- Bardzo wielu, prawie każdy! Wynika to na pewno z bardzo różnych przyczyn, ale jedną z nich mogą być złe doświadczenia z przeszłości. Dawniej wierciło się zęby sprzętem niezbyt dokładnym, bez chłodzenia. Tym, co wywoływało ból, było ciepło, które powstało podczas bardzo szybkich obrotów wiertła. Obecnie pracujemy przy pomocy sprzętu wyższej jakości, wykorzystując chłodzenie wodą przy wierceniu, co zdecydowanie niweluje ból.
- Tym, czego także boją się pacjenci, jest temat ,,ósemek”. Wyrywać czy zostawiać?
- To bardzo szeroki temat. Ósemki z punktu widzenia dentysty są zębami takimi, jak każde inne. Jeżeli nie stanowią problemu, nie należy ich usuwać. Wręcz przeciwnie, w wieku starczym mogą przysłużyć się w doborze protezy. Jeśli jednak nie czujemy się z nimi niekomfortowo z pewnych przyczyn, należy umówić się na wizytę z dentystą czy nawet ortodontą.
- Wiele osób chciałoby mieć jednak zęby jak gwiazdy z czerwonego dywanu. Czy są jakieś przeciwwskazania do wybielania? Jak długo utrzymuje się ten efekt?
- Największą przeszkodą może być nadwrażliwość na środek wybielający. Dlatego właśnie, przed zabiegiem, zostaną państwo spytani o różnorakie alergie, by stomatolog miał pewność, że może środek podać. Co do utrzymywania się efektu, to wiele zależy od metody i indywidualnych predyspozycji pacjenta.
- A czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania dla kobiet w ciąży w gabinecie stomatologicznym?
- Kobietom w ciąży raczej nie powinno się wyrywać zębów, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to najlepiej od 3. do 6. miesiąca ciąży. I oczywiście przeciwwskazane są zdjęcia RTG.
- Czy wady zgryzu mogą uniemożliwiać rozwój konkretnej kariery, np. logopedycznej?
- Oczywiście, że tak. Nie tylko logopeda powinien mieć prawidłowy zgryz, ale również muzycy, zwłaszcza trębacze. Jest to bardzo ważne dla efektywności ich pracy.
- Lepiej myć zęby przed czy po śniadaniu?
- Najlepiej jest myć i przed, i po. Jeżeli natomiast musimy wybrać tylko jedną opcję, to dobrze jest umyć je po śniadaniu, jak po każdym posiłku.
- Czy powinniśmy płukać jamę ustną specjalnymi płynami, czy wystarczy wodą?
- To bardzo zależy od uzębienia pacjenta. Jeśli ktoś ma ciasno ułożone zęby, to zdecydowanie powinien wykorzystywać płyny, ponieważ ciężko jest je dokładnie wyszczotkować.
- Jak często zdarza się, że pacjent ugryzie stomatologa?
- Kilka razy się to zdarzyło (śmiech). Najczęściej dotyczy to dzieci, choć nie tylko! Na szczęście nie jest to niebezpieczne, mam jeszcze wszystkie palce!
- Bardzo dziękuję za rozmowę. Myślę, że czytelnicy znacznie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu stomatologii i znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Napisz komentarz
Komentarze