piątek, 29 listopada 2024 15:40
Reklama
Reklama

Zdrowie jako patriotyzm - najczęstsze schorzenia Polaków

Listopad jest szczególnym miesiącem. Rozpoczyna się wspomnieniem wszystkich świętych oraz innych zmarłych, a kończy cierpliwym oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia. W międzyczasie obchodzimy też Święto Niepodległości, w którym wyjątkowo mocno pochylamy się nad pojęciami patriotyzmu, honoru i troski o lepszą przyszłość państwa. Dzień ten nie tylko przypomina o sukcesach bitewnych Polaków, dokonaniach naukowych poprzednich pokoleń, ale też wzmaga refleksje nad tym, jak wykazywać się patriotyzmem w obecnych czasach, nawet tak trudnych, jak pandemicznych. Jednym ze sposobów na miłość do narodu jest dbanie o zdrowie swoje i innych. W roku 2020 wykazać to możemy przede wszystkim poprawnym noszeniem maseczek (czyli zakrywając nią również nos), częstym myciem rąk oraz stosowaniem się do pozostałych zaleceń sanitarnych. Faktem jednak jest też to, że inne poważne dolegliwości nie zniknęły. Jakie są najczęstsze choroby Polaków? Jak im zapobiec? Jak możemy już od dziś budować zdrową Polskę?
Zdrowie jako patriotyzm - najczęstsze schorzenia Polaków

Według rankingu opracowanego na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oto 10 najbardziej niebezpiecznych chorób Polaków, a także sposoby na uchronienie się przed nimi: 

     10. Choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa. Typowym objawem, wspomnianym wcześniej, jest ból w klatce piersiowej (za mostkiem). Pacjenci                     często skarżą się także na przyspieszone bicie serca, płytki oddech, zawroty głowy, zmęczenie, a czasami nudności i wymioty. Kto jest szczególnie narażony?               Mężczyźni po 45. roku życia, kobiety po 55. roku życia, osoby o siedzącym trybie życia, a także ze skłonnościami genetycznymi. Jaka jest zalecana                                 profilaktyka? Oczywiście zdrowa dieta, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, aktywność fizyczna, regularne pomiary ciśnienia krwi, badania                       cholesterolu, kontrolowanie stresu i długości snu (jeśli nie wiesz, ile powinieneś spać, zajrzyj do artykułu ,,Po co, na co i dlaczego śpimy?”) oraz                                      systematyczne przyjmowanie zaleconych leków.

 

Jak widać, Polacy chorowali już na bardzo wiele poważnych chorób. To w naszych rękach i głowach jest to, aby dbać o naród, również pod względem zdrowotnym. Pamiętajmy więc, jak ważna jest zdrowa dieta (bogata w owoce i warzywa, skąpa w tłuszcze zwierzęce), aktywność fizyczna i systematyczne badania lekarskie. Unikajmy natomiast palenia papierosów, przetworzonej żywności oraz częstego nadmiernego spożywania alkoholu. Budujmy zdrową Polskę!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama