piątek, 29 listopada 2024 19:25
Reklama
Reklama

40. rocznica powstania Solidarności

Czterdziesta rocznica powstania Solidarności miała w tym roku dość uroczystą oprawę. Fakt ten został odnotowany i zauważony w mediach całego świata. W wielu krajach stworzono instalacje multimedialne, oddające pokłon tamtym wydarzeniom i Solidarności.
40. rocznica powstania Solidarności

W niedzielę w Tczewie odsłonięto wystawę w Parku Kopernika,  poświęconą właśnie tym wydarzeniom.  W tym dniu również oddano hołd i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności.  Wszystko może wydawać się w jak najlepszym porządku, jednak nie było. W tych naszych obchodach rocznicowych nie uczestniczyli „ nasi ” lokalni włodarze.  Oprócz Gazety Tczewskiej nie wiem czy jakieś inne media lokalne odnotowały uroczyste otwarcie wystawy i oddanie hołdu pod pomnikiem Solidarności? Co gorsza, nie wiem czy ta informacja jest prawdziwa, ale podobno miasto zażądało zapłaty za miejsce postawienia wystawy „40 lat Solidarności”, która była inicjatywą społeczną, a nie biznesową? Jeżeli ta informacja się potwierdzi, będzie to nieprawdopodobny skandal.

 

Tczew na mapie Polski również w dalszej historii, nie tylko tej 40 letniej Solidarności, był znanym ośrodkiem antykomunistycznym, wymienianym niejednokrotnie w radiu Wolna Europa, czy wydawnictwach podziemnych. W okresie stanu wojennego w Tczewie działała bardzo prężna i silna grupa podziemia, która czynnie uczestniczyła w tamtych wydarzeniach.

W książce o Gazecie Tczewskiej dowiadujemy się, że w podziemiu antykomunistycznym związanym z redakcją GT w latach osiemdziesiątych w Tczewie uczestniczyło czynnie około 60 osób! Pod nosem milicji i służby bezpieczeństwa.

 

Zastanawiam się, dlaczego tczewscy włodarze, część mediów lokalnych po prostu bojkotuje tak ważne obchody dla naszej niepodległości? Odpowiedź w zasadzie powinna nasuwać się sama. Skoro nie biorą udziału w tak ważnym wydarzenia, jakim jest 40 rocznica powstania Solidarności - mają inne poglądy na te sprawy. Może jest tak, że dla wielu większym świętem było wprowadzenie stanu wojennego, albo układanie się przy okrągłym stole z komunistami? 

 

Niestety „gruba kreska” spowodowała, że ludzie w różnym stopniu powiązani z systemem komunistycznym czy postkomunistycznym mają się świetnie. I nigdy nie będą celebrować takiego święta jak 40 rocznica Solidarności, ponieważ nie interesują ich zmiany, wolność, niepodległość.

Przyszła mi przewrotna myśl, czy nie zorganizować obchodów rocznicowych wybuchu bolszewickiej rewolucji październikowej 1917 roku. W końcu demokracja mi tego nie zabrania. Myślę, że frekwencja byłaby niezła, a kwiaciarnie dużo by zarobiły na czerwonych goździkach.  A my, jako mieszkańcy poznalibyśmy twarze potomków bolszewickich czy kolaborantów.  Oczywiście to żart, jednak pokazujący słabość demokracji. Nie rozliczanie się z przeszłością, tworzenie się lokalnych układów doprowadza do rozbicia wspólnoty.  Jeżeli w takich uroczystościach nie bierze udziału cała wspólnota, tylko uczestnicy tamtych wydarzeń, to za kilkanaście lat dowiemy się może, że to PZPR obalił komunizm. A może oto chodzi?  

 

 

Olek Wojciechowski

[email protected]    

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Smutny 29.10.2020 19:57
Dzisiaj widzimy skutki braku pamięci o tamtym okresie na ulicach.

Jerzy Prawda 07.09.2020 09:31
Rodowody wielu tych którzy rządzą w mieście są naznaczone czerwonym kolorem to jak ma być inaczej?

szacunek 06.09.2020 09:55
Siedzi hołota przy korytach i oderwać ich nie można. Tylko dzięki demokracji wywalczonej przez tych ludzi. Nawet szacunku nie potrafią oddać.

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama