piątek, 29 listopada 2024 19:37
Reklama
Reklama

Smród nad miastem

Czy jest takie drugie miasto w Polsce jak Tczew, które posiada wysypisko śmieci prawie w centrum miasta? Myślę, że ciężko byłoby odszukać takie miasto na mapie Europy. Zapewne odezwą się głosy, że to nie wysypisko śmieci tylko nowoczesna sortownia śmieci, zbudowana za ogromną kwotę około 160 milionów złotych. Różne media podają różne kwoty, ale ta jest chyba najbliższa.
Smród nad miastem

Nazwa zakładu na pewno brzmi nowocześnie, bo nie politycznie byłoby, gdyby nazwano to wprost wysypiskiem śmieci.  Może teraz trochę historii tego wysypiska.  W tym miejscu, gdzie jest teraz, istniało od bardzo dawna, jeszcze od czasów PRL-u. Jednak zabudowa miasta nie sięgała wysypiska śmieci. Ponieważ miasto rozbudowywało się w kierunku Rokitek od dawna mówiło się, że wysypisko osiąga swoją maksymalną wydolność i może być uciążliwe oraz stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, więc zostanie zamknięte i przeniesione w inne miejsce.  Mijały lata i nagle włodarze podjęli genialną decyzję, że wysypisko nie zostanie zamknięte, a zostanie zmodernizowane i stanie się sortownią, chociaż dalej jest również wysypiskiem śmieci.  Dzisiaj ta skandaliczna decyzja podjęta przez tczewskich włodarzy doprowadziła do sytuacji, że chyba, jako jedyne miasto w Polsce mamy wysypisko śmieci prawie w centrum miasta, a co gorsza miasto rozbudowuje się w tamtym kierunku. Należy zastanowić się, kto i dlaczego podjął tak kontrowersyjną decyzję, bo inaczej tego nie można określić. Niestety nie jest to jedyna taka decyzja podjęta przez tczewskich włodarzy, jednak ta spowodowała, że duża część miasta znalazła się w zasięgu nieznośnego smrodu. Mieszkając na osiedlu „Bajkowym” nie sposób zjeść obiad przy otwartym oknie, bo smród jest tak przenikliwy, że zbiera się na wymioty. W jaki sposób przyjąć gości w śmierdzącym mieszkaniu? Jednak poruszając się po Tczewie okazuje się, że problem istnieje nie tylko na osiedlu bajkowym, ale również na „suchostrzygach”, „górkach”, jak również dociera już do osiedla „Garnuszewskiego” i „Prątnicy”. Co gorsza smród jest nie do zniesienia, ale powoduje, że odczuwamy to również w ustach. Chciałbym żeby wypowiedział się z imienia i nazwiska przedstawiciel sanepidu, że istnienie takiego śmierdziela, jakim jest wysypisko w mieście jest dla mieszkańców obojętne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Zapewne długo nie doczekamy się takiego stwierdzenia jednak, jako mieszkańcy powinniśmy zacząć żądać poważnego monitorowania tej sytuacji. Jeżeli żaden przedstawiciel sanepidu nie podejmie tego tematu i nie zostaną przeprowadzone poważne badania, jakie skutki dla mieszkańców niesie za sobą wysypisko śmieci, powinno to nas jeszcze bardziej niepokoić.  

Będąc świadkiem oraz słuchając jednej z audycji radiowych na temat szczurów w miastach, naszła mnie kolejna refleksja dotycząca wysypiska śmieci w mieście. Będąc na spacerze nagle przede mną przebiegły szczury, nie byłoby w tym może nic dziwnego gdyby nie fakt, że za kilka dni będąc zupełnie w innej części miasta, która jest poddawana cyklicznie pięknemu zapachowi z wysypiska, sytuacja się powtórzyła.  W audycji radiowej usłyszałem, że populacja szczurów w miastach z reguły jest równa  ilości mieszkańców.  Jednak może być też dziesięciokrotnie większa od ilości mieszkańców.  Ten fakt zastanowił mnie w kontekście naszego miasta tym bardziej, że jak pamiętam mówiło się kiedyś o mocno zaszczurzonych osiedlach Tczewa. Czy nie jest tak, że wysypisko prawie w centrum miasta nie sprzyja rozwojowi populacji szczurów? Może jakiś fachowiec w tej dziedzinie nam to wyjaśni? Może jakieś media lokalne podejmą ten temat? Czy szczury biegające po mieście to norma?

Ciekawym jest również fakt podpisania zobowiązania przez włodarzy Tczewa  o dostarczaniu śmieci do budowanej nowoczesnej spalarni śmieci w Gdańsku. Uważam, że nie rozwiąże to żadnego problemu smrodu. Należy zadać pytanie, ile to wożenie śmieci do Gdańska będzie kosztowało nas mieszkańców? Na marginesie ciekawym jest również fakt, że budowa nowoczesnej spalarni śmieci w Gdańsku ma kosztować  450 milionów, a śmierdzące wysypisko i sortownia w Tczewie kosztowała około 160 milionów osiem lat temu, jakoś te proporcje do mnie nie przemawiają?

Może Pan prezydent i radni powinni zamieszkać na wysypisku wtedy może ruszą głowami, co robić z tym, co zafundowali nam mieszkańcom?  Śmierdzące i zaszczurzone miasto plus resztki zabytkowego mostu, to wizytówka miasta i obraz kreatywności włodarzy.

 

                                                                                                          Olek Wojciechowski

                                                                               [email protected]

                                                   https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/                 

  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysztof 23.02.2024 08:40
Na szczęście idą wybory i bedziemy mogli zmienić tę skompromitowaną władzę, zwłaszcza prezydenta, który nie szanuje opinii mieszkańców, sąsiadów ze Starogardu, ktorzy lepiej i rozumniej się rozwijają, a także wolności słowa, z czym ma wyraźny problem. W tym ostatnim chodzi zwlaszcza o niedopuszczanie wolnych głosòw mieszkańców na sesji przez przew. Drewę i to wiele razy w tej kadencji. Pan prezydent nie szanuje też wolności słowa, usiłując zdyskredytować i zagłodzić przez antyreklamę i zniechecanie tym samym firmy do dawania reklam gazecie, a mieszkancow do kupowania GT. Dodam, że podobają mi sie relację, forelacje w GT oraz na Tczewska.pl Zdarzają się też interesujące wywiady i relacje wideo z imprez i różnych wydarzeń. Ale wiadomo, tylko zaprzyjaznione media prezydenckie dostają lukratywne zlecenia od miasta, instytucji i spółek miejskich!!! TO JAK TO JEST PANIE PREZYDENCIE Z TYM "NIEPORZĄDNYM MEDIUM ?!!!

antysmród 16.09.2020 21:25
z tymi typami jesteśmy skazani na smród w mieście

obserwator 04.09.2020 12:26
Znowu dzisiaj syf nad miastem

jj 22.08.2020 08:57
Jaki kram taki pan

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama