Przedsięwzięcie zakłada zintegrowanie systemów sprzedaży biletów wszystkich organizatorów i operatorów działających w segmencie transportu publicznego (w tym Grupy PKP S.A.) na obszarze woj. pomorskiego, ale także integrację z innymi regionami, m.in. w Szwecji, Danii, Niemczech.
Założenia nowego systemu przedstawił Krzysztof Rudziński, prezes zarządu spółki InnoBaltica, która zajmuje się wprowadzeniem na terenie woj. pomorskiego systemu wspólnego biletu.
Tczew jest jedną z gmin, które w ubiegłym roku podpisały list intencyjny w sprawie wdrożenia programu zwanego w skrócie e-biletem.
- Przygotowując założenia do systemu wspólnego biletu, wielokrotnie korzystaliśmy z doświadczeń Tczewa związanych z funkcjonującą tutaj kartą miejską. To dla nas bardzo cenne informacje – podkreślił K. Rudziński.
Wspólny bilet zintegruje nie tylko gminy woj. pomorskiego, ale też różne rodzaje transportu – od miejskich autobusów, kolei, aż po rower metropolitalny. Proponowane rozwiązania mają nie tylko skrócić czas przejazdu, zaoszczędzić czas pasażera związany z zakupem biletów, ale też obniżyć koszty podróży. To system podpowie, jakie rozwiązanie jest w danej sytuacji najbardziej ekonomiczne. W grę wchodzą też różne sposoby płatności – od zakupu biletów w automatach, poprzez smartfony, tablety lub specjalne karty płatnicze.
Projekt ma być dofinansowany ze środków unijnych. Do końca 2020 r. ma zacząć obowiązywać na terenie gmin od Tczewa, poprzez Trójmiasto, aż po Słupsk, a docelowo – w całym woj. pomorskim.
Napisz komentarz
Komentarze