Działalność filantropijna Muscatego jest dość dobrze znana. Był on założycielem Towarzystwa Upiększania Miasta, twórcą Parku Miejskiego oraz fundatorem skrzydła koncertowego Hali Miejskiej. Pełnił również inne, ważne społecznie funkcje: był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, zastępcą burmistrza miasta Tczewa oraz kuratorem w Szpitalu Joannickim przy ul. 30 Stycznia. Spośród wielu pozytywnych efektów działalności Willego Muscate najmniej doceniany jest jego wkład w rozwój gospodarczy miasta. Był on niezwykle skutecznym przedsiębiorcą, regionalnym potentatem w produkcji maszyn rolniczych i parowych. Stworzył w Tczewie dużą fabrykę, która przez kilkadziesiąt lat zatrudniała ponad setkę tczewian, przetrwała obie wojny światowe i została zlikwidowana dopiero przez władze komunistyczne pod koniec lat czterdziestych.
Zaczął od napraw i remontów
Willy Paul Gustaw Muscate, (ur. w Wirtach 4 V 1846, zm. w Berlinie 19 II 1915) uczęszczał do szkoły w Gdańsku i chciał zostać właścicielem ziemskim. Wziął udział w wojnie francusko-pruskiej jako oficer awansując do rangi podporucznika. 19 września 1872 r. otrzymał uprawnienia prokurenta w firmie A.P. Muscate założonej 31 stycznia 1871 przez jego brata Alfreda. Przeniósł się do Tczewa, aby zorganizować na miejscu filię przedsiębiorstwa. W zachodnich Niemczech i Francji Willy Muscate zetknął się z maszynami rolniczymi, które były prawie nieznane na wschodnich terenach ówczesnych Niemiec. Szybko dostrzegł ich potencjał i postanowił zająć się ich produkcją, tym bardziej, że w ówczesnych Niemczech brakowało tego typu fabryk. Maszyny rolnicze, przede wszystkim siewniki rzędowe, parowe młockarnie, śrutowniki i sieczkarnie były prawie wyłącznie importowane z Anglii.
Na początku tczewska fabryka zajmowała się utrzymaniem i naprawą lokomobili i młockarni, które sprowadzane były z firmy „Garrett” z Anglii. (...)
Cały tekst przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Tczewskiej!

Napisz komentarz
Komentarze