sobota, 18 maja 2024 09:46
Reklama
Reklama

„Serce” w lodówce czyli Podziel się jedzeniem. Na Pomorzu ruszyły lodówki społeczne!

W myśl ruchu foodsharingu w Polsce pierwsze lodówki społeczne ruszyły w 2016 roku. Inicjatorkami były Karolina Hansen i Agnieszka Bielska, dzięki którym pierwsza jadłodzielnia powstała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Obecnie działają na terenie całej Polski, ciesząc się coraz większą popularnością i wsparciem społecznym.
„Serce” w lodówce czyli  Podziel się jedzeniem. Na Pomorzu ruszyły lodówki społeczne!

Autor: fot. Pixabay

Jedną z pierwszych była lokalna lodówka w Tczewie i stanęła na początku marca 2021 roku przy ulicy Krótkiej 10-9. Została sfinansowana ze środków gminy miejskiej a inicjatorami była grupa pięciu wolontariuszy ze starego miasta. 

- Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie ich więcej. Lodówkę zaopatrują nie tylko mieszkańcy, ale także mniejsze sklepy. Pomaga w tym powstała grupa ratowników żywności czyli wolontariuszy, którzy na co dzień starają się aby lodówka cały czas dzielnie trwała - mówi Patrycja Topolska, koordynatorka projektu. - Do Jadłodzielni przekazywane są najczęściej dania gotowe, ale również pieczywo i produkty do zrobienia kanapek. Lodówka jest czynna 24h/7 dni w tygodniu i każdy może z niej korzystać. To ogromna pomoc nie tylko dla osób ubogich ale i dla wszystkich którzy tej pomocy potrzebują. Najważniejsze jest to, aby jedzenie się nie marnowało!!!

- W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie, z tego 15 proc. wynoszą straty na etapie przetwórstwa, kolejne 15% żywności traci się w handlu, ale 60% strat powodowane jest przez konsumentów – poinformował były minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że w tym kontekście istotna jest świadomość konsumentów i nad jej zwiększeniem powinny pracować różne organizacje publiczne. Dodał, że o skali marnotrawstwa żywności można bardziej obrazowo powiedzieć, wskazując, że w każdej sekundzie do kosza trafia 153 kg produktów, w tym 92 kg wyrzucają konsumenci. - Najbardziej "bolesnym przykładem" jest to, że w każdej sekundzie Polacy wyrzucają 184 bochenki chleba - mówił minister.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu, również uruchomił przy swojej placówce lodówkę społeczną, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Inicjatorem założenia była Pani Marta Budzińska – dyrektor MOPS-u w Dzierzgoniu, a uroczyste otwarcie nastąpiło w listopadzie 2022 roku. 

- Dzięki współpracy MOPS Dzierzgoń z Bankiem Żywności w Tczewie, odbierana jest żywność z marketów Biedronka oraz Netto i przewożona do lodówki. Indywidualni mieszkańcy Gminy Dzierzgoń mogą również zaopatrywać lodówkę w jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności – wspomina pani dyrektor.

O tym jak bardzo są potrzebne tego typu działania i akcje charytatywne – przekonują się pracownicy oraz wolontariusze niemal każdego dnia. Szybko znikająca żywność, wyrazy wdzięczności oraz podziękowania są najmilszym upominkiem, który motywuje do kolejnych działań i dalszej pomocy.

*Na zdjęciach niedawno uruchomiona lodówka społeczna w Tczewie.

Paulina Filipowicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama