sobota, 18 maja 2024 08:49
Reklama
Reklama

Dokładnie 40 lat temu na polskie ulice wyjechały czołgi i patrole MO i ZOMO – wprowadzono stan wojenny

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. w celu zdławienia opozycji solidarnościowej, która w sierpniu 1980 r. wywalczyła prawo do organizowania się w niezależne związki zawodowe i respektowanie praw obywatelskich. Władza, na której czele stał gen. Wojciech Jaruzelski zawiązała WRON i ogłosiła stan wojenny.
Dokładnie 40 lat temu na polskie ulice wyjechały czołgi i patrole MO i ZOMO – wprowadzono stan wojenny

Autor: W. mocny/collage/Archiwum

W pierwszych dniach internowano tysiące działaczy „Solidarności”, w tym wielu z Tczewa, gdzie utworzył się prężny ruch antykomunistyczny. Działacze przeszli do podziemia. W Tczewie wydawano podziemne pisma jak Wolne słowo i Gazeta Tczewska.

 

Stan nadzwyczajny w PRL trwał w latach 1981–1983. Był od początku niezgodny z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., to w tym roku w Tczewie miała także miejsce krwawa rozprawa z tczewską młodzieżą, której urządzono masowe pobicie w tzw. ścieżce zdrowia.

Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło ok. 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Zbrodni tych nigdy sprawiedliwie nie rozliczono.

Do tego stan wojenny doprowadził do przymusowej emigracji ok. 1 mln osób. W tym wielu opozycjonistów jak Andrzej Kaszuba z Tczewa, którzy otrzymali wilczy bilet.

 

Stan wojenny, jak podaje wikipedia, wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r., na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez komunistyczny Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 r.

 

(tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama