Reklama
środa, 5 lutego 2025 16:47
Reklama

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obsłudze wózka widłowego!

Obsługa wózka widłowego wcale nie musi być trudna i skomplikowana! Na kursie na wózki widłowe dowiedziałeś się, jak bezpiecznie poruszać się wózkiem widłowym. W naszym artykule znajdziesz garść dobrych rad zebranych i przekazywanych od doświadczonych operatorów, którzy zdradzają tajniki swojej codziennej pracy!
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obsłudze wózka widłowego!

Każdy stara się być najlepszym specjalistą w swoim zawodzie i na swoim stanowisku pracy. Jednak same szkolenia nie zawsze wystarczą. Liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz zaangażowanie w wykonywaną pracę. Nonszalancja? Podczas obsługi wózka widłowego nie ma na nią miejsca! Tu każdy niewłaściwy ruch może skutkować nie tylko finansowymi stratami ale także narażeniem własnego życia. Im większy sprzęt - tym większa odpowiedzialność. I ryzyko. Inaczej pracuje się na wózkach czołowych, a inaczej na wózkach wysokiego składowania, choćby takich jak tutaj, które ładunki unoszą nawet na kilkanaście metrów. Złe ustawienie towaru na regale, kilka centymetrów za dużo czy za mało, jeden zbyt nerwowy ruch - operator wózka widłowego nie może sobie na to pozwolić. Poznaj kilka najważniejszych tajników obsługi wózka widłowego i pracuj bezpiecznie oraz wydajnie!

1. Zawsze sprawdzaj stan wózka przed rozpoczęciem pracy!

Do obowiązków operatora wózka widłowego należy sprawdzenie stanu pojazdu po zakończeniu pracy. Wszystkie ewentualne usterki czy uwagi powinny zostać odnotowane przez pracownika i przekazane do konserwatora lub osoby obejmującej kolejną zmianę (w trybie pracy wielozmianowej). Mimo to, zawsze warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Koniecznie przed przejęciem zmiany jeszcze raz upewnij się, iż wszystko w porządku, wózek nie ma żadnych wycieków czy niepokojących uszkodzeń. Warto poświęcić kilka minut na sprawdzenie urządzenia, aby uniknąć narażenia zdrowia czy życia.

2. Pamiętaj o właściwym stroju i zabezpieczeniu!

Wielu pracowników (i niestety przedsiębiorców także) bagatelizuje ten temat, jednak odzież robocza w przypadku pracy na wózkach widłowych jest bardzo ważna. Przede wszystkim chodzi o:

  • prawidłowy strój roboczy, z długimi rękawami i nogawkami (najczęściej są to wygodne spodnie typu ogrodniczki oraz bluza), koniecznie z elementami odblaskowymi;
  • solidnie buty zabezpieczające, najlepiej z metalowym podnoskiem i wkładką zabezpieczającą przed przekłuciem podeszwy;
    kaski - wykonane w taki sposób, aby nie ograniczały widoczności;
  • rękawice ochronne - wygodne, trwałe ale jednocześnie zapewniające dobrą manualność.

Odzież robocza w zakładach pracy dostarczana jest zwykle przez pracodawców (w przypadku operatorów obsługujących wózki przez cały rok także na zewnątrz - dodatkowo w grę wchodzi również odzież ocieplana). Jednolity strój z solidnego materiału, kask i twarde obuwie są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w pracy na terenie hali przemysłowej niż codzienny zwykły strój.
Ponadto każdy operator powinien pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do pracy. Bezpieczeństwo pełni bardzo istotną kwestię w każdego typu pracach fizycznych.

stroj roboczy podczas obslugi wozka widlowego

3. Dowiedz się jak uruchomić silnik!

Jeśli masz już za sobą ukończony kurs na wózki widłowe lub jesteś operatorem tego pojazdu prawdopodobnie już nieraz uruchamiałeś samodzielnie wózek. Dla pewności jednak musi przypomnieć o kilku ważnych zasadach i kolejności wykonywania tej czynności.
Wózki widłowe mogą różnić się między sobą, dlatego prezentujemy tutaj instrukcję ujednoliconą i najczęściej występującą w typowych modelach tych pojazdów.
Uruchamianie pojazdu rozpocznij od upewnienia się, iż akumulator nie ma wyłącznika bezpiecznika w pozycji OFF. Jeśli nie, umieść kluczyk w stacyjce i przekręć do pozycji drugiej. Powinno to sprawić, iż kontrolki w urządzeniu zapalą się, a następnie zgasną. Po ich zgaśnięciu, można kluczyk w stacyjce przekręcić do pozycji trzeciej - a tym samym uruchomić silnik.
W przypadku gdy silnik nie chce zapalić, należy odczekać ok. 30 sekund i ponowić próbę. Jeśli po 3 próbach silnik nadal nie chce zapalić, warto zaniechać podejmowania kolejnych prób i zacząć szukać przyczyny problemu.
Co bardzo ważne - każda kolejna próba powinna być poprzedzona przekręceniem kluczyka w stacyjce do pozycji startowej.

4. Obserwuj kolor spalin!

Nie każdy z, rozpoczynających dopiero przygodę z obsługą wózka widłowego, operatorów wie, iż kolor spalin ma ogromne znaczenie i sporo mówi o prawidłowej (lub nieprawidłowej) pracy silnika. Co oznaczają konkretne kolory spalin w wózku widłowym?

  • Czarny - oznacza, iż wózek nie pracuje prawidłowo (spalanie niekompletne);
  • Biały - również jest oznaką nieprawidłowego działania (w tym przypadku spalania wody);
  • Niebieski - ten kolor w mocnej barwie także wskazuje na nieprawidłowości - spalanie oleju.

Jaki powinien być kolor spalin w wózku widłowym?
Najlepiej jeśli spaliny w wózku widłowym mają barwę niebieskawą lub “kolorową” - jest to całkowicie normalne i wskazuje na prawidłowe całkowite spalanie.

5. Nigdy nie używaj otwartego ognia w pobliżu wózka widłowego!

Palenie w trakcie jazdy wózkiem widłowym? Wykluczone! Używanie otwartego ognia w pobliżu wózków widłowych jest absolutnie i kategorycznie zabronione. Dotyczy to także np. używania płomienia zapalniczki do sprawdzenia poziomu płynów czy występowania ewentualnych wycieków pod pojazdem.
Taki brak rozsądku wydaje Ci się nieprawdopodobny, a jednak tego typu przypadki wcale nie są niestety odosobnione.

6. Naucz się poruszać po wzniesieniach

poruszanie sie wozkiem widlowym po wzniesieniach

Wózki widłowe nie są najlepiej przystosowane do poruszania się po nierównym terenie czy wzniesieniach (w przeciwieństwie do np. dostępnych tutaj wózków terenowych). Jednak w codziennej pracy zdarzają się sytuacje, gdy obsługa wózka widłowego musi odbywać się w dość nietypowych warunkach. Warto wtedy wiedzieć, jak się zachować!
W przypadku, gdy poruszasz się z ładunkiem pod górkę należy jechać z wózkiem skierowanym ku wzniesieniu. Tak samo w przypadku zjeżdżania z ładunkiem z górki. Dodatkowo podczas jazdy w dół należy jechać powoli, na wolnym biegu, zapobiegawczo trzymając nogę na hamulcu.
Jeśli chodzi o wjazd na wzniesieniu bez obciążenia ładunkiem, czynność ta powinna być wykonywana tyłem.
Na wzniesieniach i pochyłościach zabrania się wykonywania manewru skrętu, gdyż grozi on przewróceniem się i upadkiem wózka.

7. Pamiętaj o opuszczonych widłach!

Jest to jedna z najczęściej powtarzanych zasad przy okazji kursu na wózki widłowe. Każdy pracownik zajmujący się obsługą wózków widłowych powinien o niej bezwzględnie pamiętać! Każdy wózek podczas jazdy powinien mieć widły opuszczone do pozycji
transportowej! Wynika to bezpośrednio ze względów bezpieczeństwa.
Ważne jest także, iż kategorycznie zabrania się przechodzenia pod widłami (lub innym osprzętem) w momencie, gdy jest on uniesiony.

opuszczone widly w trakcie jazdy wozkiem widlowym

8. Dostosuj prędkość!

Poza ogólnymi wytycznymi dotyczącymi prędkości, jakie mogą rozwijać wózki widłowe na terenie zakładów pracy oraz w ich okolicy, a także możliwościami konkretnych modeli sprzętów, bardzo istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku i dostosowanie prędkości do:

  • umiejętności operatora,
  • poruszających się w pobliżu innych pojazdów i pracowników;
  • rodzaju i stanu nawierzchni;
  • warunków atmosferycznych;
  • widoczności;
  • obciążenia pojazdu.

Szczególnie istotne jest zmniejszenie prędkości przy wykonywaniu manewru skrętu na śliskiej lub mokrej powierzchni oraz zasada poruszania się tyłem w przypadku ograniczonej widoczności do przodu.

9. Poznaj znaczenie kontrolek wózka widłowego!

Obsługa wózka widłowego to nie tylko wykonywanie czynności przy jego pomocy, ale także kontrolowanie jego prawidłowego stanu technicznego oraz świadomość i umiejętność rozpoznania konkretnych problemów. A podstawą do ich rozpoznania jest rozpoznawanie problemów, które wyświetlają się na desce wózka. Co zrobić gdy zaświeci się kontrolka:

  • wskaźnik temperatury oleju - zmniejsz prędkość silnika, aby ochłodzić pojazd i bezzwłocznie go zatrzymaj. Sprawdź poziom płynu i stan paska, który napędza wentylator;
  • wskaźnik ładowania - oznacza, że poziom ładowania jest za niski;
  • wskaźnik ciśnienia oleju - należy zatrzymać pojazd i sprawdzić ciśnienie oleju, które prawdopodobnie spadło poniżej 0,05Mpa;
  • temperatura cieczy chłodzącej - natychmiast zatrzymać pojazd, aż do czasu, gdy silnik ochłodzi się tak, że wskaźnik wejdzie na zielone pole.

Znajomość tych kontrolek oraz umiejętność reagowania we wszystkich przypadkach jest niezbędna podczas obsługi wózka widłowego.

10. To wymagająca praca - bądź skupiony!

Ostatni z podpunktów nie odnosi się może bezpośrednio do samego operowania wózkiem, jednak ma z tym sporo wspólnego. Jak zaznaczyliśmy już na wstępie - operator wózków widłowych musi swoje obowiązki wykonywać precyzyjnie i solidnie. Obsługa wózka widłowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania opanowania nawet w trudnych i skomplikowanych sytuacjach.
Pracownicy, którzy zajmują się transportem i składowaniem towarów powinni również odznaczać się dobrą wyobraźnią przestrzenną, która umożliwi precyzyjne umieszczenie ładunku nawet na najwyższym regale.
Bardzo ważny jest także ogólny stan zdrowia pracownika, który sprawdzany jest już na poziomie kursu na wózki widłowe. Zbyt duża wada wzroku, epilepsja czy jakikolwiek niedowład wykluczają kandydatów, którzy ubiegają się o zdobycie uprawnień na obsługę wózków widłowych. Wszystko to oczywiście ze względu na bezpieczeństwo.

Podsumowanie

obsluga wozka widlowego podsumowanie

W powyższym artykule zebraliśmy 10 ważnych rad dotyczących obsługi wózka widłowego, które najczęściej powtarzają doświadczeni operatorzy. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one podczas codziennej pracy na wózkach widłowych.
Ciągle szukacie idealnego dla siebie modelu wózka widłowego?
Sprawdźcie ofertę wózków widłowych elektrycznych Cesab - dostępną tutaj.

 



Podziel się
Oceń

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama