niedziela, 19 maja 2024 20:49
Reklama
Reklama

Prezydent Tczewa zaprasza na uroczystości związane z upamiętnieniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczestnicy odśpiewają hymn państwowy oraz złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą, umieszczoną na murach tczewskiej biblioteki głównej. Napis głosi: „1945-1956 ZbWP. W tym miejscu mieścił się areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym w okresie stalinizmu przetrzymywano i torturowano członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych oraz inne osoby aresztowane z przyczyn politycznych. Mieszkańcy Miasta Tczewa 1996 r.”
Prezydent Tczewa zaprasza na uroczystości związane z upamiętnieniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Zdjęcia zostały wykonane podczas ubiegłorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Autor: Archiwum/Artur Wirkus

Dodajmy jednak, że nie wszyscy zainteresowani historią Tczewa zgadzają się w pełni z informacją na tablicy pamiątkowej. Jeśli chodzi o działalność UB w Tczewie i całego aparatu ucisku, jest wiele białych plam do wypełnienia.

Wśród forumowiczów portalu historycznego „Dawny Tczew”, zainteresowanych przeszłością miasta, nie ustają dyskusje na ten temat. W budynku przy ul. J. Dąbrowskiego 6 najprawdopodobniej w 1945 r. zorganizowano areszt UB. Jak można przeczytać w jednej z dyskusji na przytaczanej stronie: „ubecy jednak nie zajmowali całego gmachu dzisiejszej biblioteki (…) nie jest to jednak na pewno siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tczewie.”

Chociaż obecnie wszystkie szczegóły są trudne do ustalenia, nie dziwi fakt, że miejsce traumy wielu Polaków stało się w Tczewie miejscem, upamiętniającym ucisk władzy komunistycznej w Tczewie.


 

Obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca o godz. 12.00 - przy tablicy pamiątkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie (od strony ul. Kościuszki).


 

Po części oficjalnej, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dr Przemysław Ruchlewski wygłosi okolicznościowy wykład o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz niezłomnych tczewskich działaczach konspiracyjnych organizacji niepodległościowych.


 

(tomm)


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama