niedziela, 19 maja 2024 20:30
Reklama
Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami - bezpłatna komunikacja autobusowa w Tczewie to znaczny wzrost liczby pasażerów. Tczewianie rezygnują z aut w mieście!

Od 1 września ub.r. w Tczewie komunikacja miejska jest bezpłatna dla wszystkich, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Od tego czasu znacznie wzrosła liczba pasażerów – średnio o ponad 50 proc. Aż o 80 proc. więcej osób korzysta z linii nr 1 – z Czyżykowa na dworzec. Rekord to linia nr 17, gdzie podwoiła się liczba użytkowników.
Zgodnie z oczekiwaniami - bezpłatna komunikacja autobusowa w Tczewie to znaczny wzrost liczby pasażerów. Tczewianie rezygnują z aut w mieście!

Autor: UM w Tczewie

Jak wynika z badań marketingowych, w stosunku do jesieni 2022 r., kiedy to jeszcze obowiązywała odpłatność usług, w skali miesiąca nastąpił wzrost z 407 324 do 638 211 pasażerów, czyli o 230 907 osób, stanowiących aż 56,7 proc. stanu z 2022 r.

W dniu powszednim popyt wzrósł o 9 231 osób (55,6 proc. ), w sobotę o 5 559 osób (60,5 proc. ), a w niedzielę – o 2 964 osoby (rekordowe 68,4 proc. ).

Wzrost nastąpił na wszystkich liniach. Procentowo najmniejszy był na liniach 2 i 12 – 36,5 i 39,0

proc. , a największy – na liniach 7 i 17 – 84,5 i 96,6 proc. oraz na linii 1 – 86,5 proc.
 

- Najlepszą pod względem liczby pasażerów na 1 wozokilometr stała się linia 1, zapewniająca szybki dojazd z osiedla Czyżykowo przez ścisłe centrum miasta do dworca kolejowego – zauważa Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie. - I to jest kolejny spory sukces, bo dobre wykorzystanie tej linii oznacza rezygnację przez część tczewian z dojazdów na dworzec samochodami. Warto przy tym podkreślić, że wykorzystanie autobusów było w miarę równomierne, gdyż wdrożony nowy rozkład jazdy – z rytmicznie wykonywanymi kursami w stałych taktach i dobrą koordynacją rozkładów jazdy różnych linii na wspólnych odcinkach tras – spowodował rozłożenie pasażerów pomiędzy sąsiednie kursy. pojemności pasażerskiej.

 

Jak podkreśla prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki: - Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej okazało się pełnym sukcesem, o czym świadczy znaczny wzrost liczby pasażerów. Wbrew krążącym opiniom, nie wycofujemy się z tego projektu. Bezpłatna komunikacja w Tczewie pozostanie. Kolejnym krokiem w rozwoju proekologicznego transportu miejskiego będą autobusy elektryczne. Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację na zakup 10 autobusów elektrycznych w ramach programu „Zielony transport publiczny”. Czekamy na weryfikację.


 

Przypomnijmy. Od 1 września 2023 r. komunikacja miejska w Tczewie jest bezpłatna dla wszystkich pasażerów, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, czy posiadania Karty Mieszkańca Tczewa.

W toku negocjacji wyłoniony został przewoźnik – PA Gryf, który przez rok, będzie świadczył usługi komunikacyjne w Tczewie. Firma zobowiązała się wprowadzić w Tczewie 26 autobusów (w ruchu), 3-drzwionych, tabor zostanie odmłodzony. Pojawiło się więcej niż do tej pory autobusów przegubowych. W godzinach szczytu zwiększona zostanie częstotliwość kursowania. Wprowadzono „rytmiczny” rozkład jazdy.


 

Opr. (tomm)/UM w Tczewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama