niedziela, 19 maja 2024 21:07
Reklama
Reklama

Czy problem odbudowy Mostu Tczewskiego posunie się na przód? Starosta zapowiada rozmowy

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu na początku miesiąca poinformował o swoich spotkaniach ze starostą w sprawie zabytku. W poście na swoim Facebooku zdradza plany co do kolejnych kroków w sprawie odbudowy najcenniejszego zabytku Tczewa.
Czy problem odbudowy Mostu Tczewskiego posunie się na przód? Starosta zapowiada rozmowy

Autor: W. Mocny

„Dziś spotkaliśmy się ze starostą tczewskim i porozmawialiśmy o kolejnych krokach w sprawie odbudowy Mostu Tczewskiego. Pan starosta przekazał nam, że w lutym spotka się zarówno z nowym pomorskim konserwatorem Dariuszem Chmielewskim jak i pojedzie do Sejmu.

Z konserwatorem zostanie omówiony temat powrotu do inwestycji zatwierdzonej w 2017 r. i przerwanej 2 lata później przez Igora Strzoka. Starosta chciałby kontynuować przerwane zadanie, czyli realizować wariant historyczny od strony Tczewa, polegający na odbudowie dwóch replik przęseł Lentzego, nowego filara z wieżami oraz portalu wjazdowego, w którym powstanie Muzeum Mostów Tczewskich. Jednocześnie z konserwatorem zostanie omówiony kluczowy temat wschodniej części mostu, którą trzeba przeprojektować na wariant historyczny (to wciąż niezrealizowana od wielu lat zaległość). Po stronie lisewskiej docelowo należy m.in. dostawić jedno niecałe przęsło Lentzego (wraz z pozostawieniem małej wyrwy jako pamiątki po wysadzeniu mostu w 1939 r. przez Polaków) oraz wyremontować trzy przęsła dobudowane w 1912 r.

Jeśli chodzi o pozostałość przęsła ESTB, to także w tym przypadku starosta chce wrócić do zapisu z 2017 roku - mowa o pozostawieniu w sąsiedztwie mostów jedynie symbolicznego, krótkiego fragmentu przęsła ESTB, bez konieczności ekspozycji całych 120 metrów, co pochłonęłoby dodatkowe, niepotrzebne miliony zł.

Jednocześnie starosta prowadzi rozmowy z pomorskimi parlamentarzystami, którzy szukają najlepszego sposobu na przekazanie Mostu Tczewskiego Skarbowi Państwa (np. specustawa lub wywłaszczenie) i na wpisanie całego zadania do budżetu państwa, tak by finansowo powiat tczewski w żadnym stopniu nie odpowiadał już za tę kosztowną odbudowę.

Miejmy nadzieję, że z tych rozmów wkrótce wynikną konkretne decyzje!”
 

Przypominamy o możliwości poparcia inicjatywy otwarcia kładki pieszej na moście kolejowym w petycji mieszkańców Lisewa Malborskiego. Jest jeszcze aktywna pod linkiem:

https://www.petycjeonline.com/petycja_do_ministra_infrastruktury_o_udostpnienie_kadki_mostu_kolejowego_na_wisle_w_tczewie?fbclid=IwAR2MsEJ6fsEV64IWrcbK3yJIvmuB4Eie2ySBlwJDW0NaGOQQuNL6FizdwPY


 

Opr. (tomm)/Profile FB: KOMT/Lisewo Malborskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Carl Lentz 15.02.2024 16:30
Nawet jak odbudują Mostu, to do tego muzeum nikt nie będzie łaził..

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama