niedziela, 19 maja 2024 18:23
Reklama
Reklama

[FOTO] Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Za nimi etap wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK

W miniony weekend, 22-23 kwietnia, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Starogardzie Gdańskim odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Komendantem Turnieju była Barbara Gałkowska nauczyciel-bibliotekarz PSP nr 2.
[FOTO] Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Za nimi etap wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK

Szkoła gościła 11 drużyn z Gdańska, Rumi, Subków, Wejherowa i najmłodszych reprezentantów z PSP nr 2 w Starogardzie Gdańskim. 
- Turniej organizowany jest od 1972 r., a w naszym mieście odbyła się jubileuszowa 50. edycja etapu wojewódzkiego. Turniej jest jednym z trudniejszych konkursów o charakterze turystycznym – mówi Barbara Gałkowska. - Składa się z 6 głównych dyscyplin i kilku pobocznych. Drużyny sprawdzają w sposób wszechstronny swoją wiedzę z zakresu krajoznawstwa, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, znajomości roślin, zwierząt itp. - wyjaśnia. 

Rywalizacja odbywa się w trzyosobowych zespołach, ale dodatkowo w każdej konkurencji przyznawane są nagrody indywidualne, dla najlepszych uczestników, zdobywców najwyższych not w danej kategorii. 
- Laureaci finału centralnego są młodymi specjalistami w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa Polski. Rokrocznie tematyką przewodnią turnieju jest wiedza o innym województwie, gdzie na zakończenie rywalizacji odbywa się finał centralny. W tym roku finał centralny odbywa się w województwie pomorskim – tłumaczy Barbara Gałkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Starogardzie Gd.

Drużyny mierzyły się z zadaniami w następujących konkurencjach:
- test wiedzy,
- rowerowy tor przeszkód (turystyczny rower),
- marsz na orientację, który odbył się na terenie „Piekiełek”,
- samarytanka (udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej),
- ocena uprawnień i odznak turystycznych.

Częścią szczególną dla danego regionu jest turystyczne ABC, w którym drużyny wykazują się wiedzą z danego regionu lub województwa i poznają jego walory. W naszym mieście drużyny rywalizowały w tym zakresie w następujących zadaniach:
-kolorowanka haftów kociewskiego i kaszubskiego,
- Quest terenowy, który zawierał punkty m.in. Starogardzkiego Szlaku Staromiejskiego, Szlaku Bioróżnorodności Doliny Rzeki Wierzycy, trasy turystycznej „Korona i Krzyż”,
- parki narodowe i krajobrazowe województwa pomorskiego,
- węzły żeglarskie.

 

Na podium stanęły następujące drużyny: 

- w kategorii szkół podstawowych
I miejsce: "Ekoturyści" SP nr 6 w Rumi
II miejsce: "Turystyczna Dziesiątka" SP nr 10 w Rumi
III miejsce: "Orły Sołtysa" SKKT PTTK "Zaplątane Sznurówki" w Subkowach

- w kategorii szkół ponadpodstawowych
I miejsce: "Książęta 1" PZS nr 1 Rumia
II miejsce: "Włóczykij" KKT PTTK "Włóczykij" Rumia
III miejsce: "Książęta 2" PZS nr 1 Rumia


Dodatkowymi atrakcjami zapewnionymi dla uczestników były lody w kawiarni „Słodka Kociewianka”, wycieczka do Muzeum Ziemi Kociewskiej, stroje kociewskie, które uczennicom udostępniło Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a w niedzielę - TRInO z zabytkami naszego miasta.
- Tak duże przedsięwzięcie dla naszej szkoły i nagrody dla uczestników wsparły: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA, Zarząd Główny PTTK, Oddział regionalny PTTK w Gdańsku, Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim, Nadleśnictwo Starogard, Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Starogardzie Gdańskim - podsumowuje nasza rozmówczyni. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama