niedziela, 19 maja 2024 16:17
Reklama
Reklama

„Serce” w lodówce czyli Podziel się jedzeniem. Na Pomorzu ruszyły lodówki społeczne!

W myśl ruchu foodsharingu w Polsce pierwsze lodówki społeczne ruszyły w 2016 roku. Inicjatorkami były Karolina Hansen i Agnieszka Bielska, dzięki którym pierwsza jadłodzielnia powstała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Obecnie działają na terenie całej Polski, ciesząc się coraz większą popularnością i wsparciem społecznym.
„Serce” w lodówce czyli  Podziel się jedzeniem. Na Pomorzu ruszyły lodówki społeczne!

Autor: fot. Pixabay

Jedną z pierwszych była lokalna lodówka w Tczewie i stanęła na początku marca 2021 roku przy ulicy Krótkiej 10-9. Została sfinansowana ze środków gminy miejskiej a inicjatorami była grupa pięciu wolontariuszy ze starego miasta. 

- Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie ich więcej. Lodówkę zaopatrują nie tylko mieszkańcy, ale także mniejsze sklepy. Pomaga w tym powstała grupa ratowników żywności czyli wolontariuszy, którzy na co dzień starają się aby lodówka cały czas dzielnie trwała - mówi Patrycja Topolska, koordynatorka projektu. - Do Jadłodzielni przekazywane są najczęściej dania gotowe, ale również pieczywo i produkty do zrobienia kanapek. Lodówka jest czynna 24h/7 dni w tygodniu i każdy może z niej korzystać. To ogromna pomoc nie tylko dla osób ubogich ale i dla wszystkich którzy tej pomocy potrzebują. Najważniejsze jest to, aby jedzenie się nie marnowało!!!

- W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie, z tego 15 proc. wynoszą straty na etapie przetwórstwa, kolejne 15% żywności traci się w handlu, ale 60% strat powodowane jest przez konsumentów – poinformował były minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że w tym kontekście istotna jest świadomość konsumentów i nad jej zwiększeniem powinny pracować różne organizacje publiczne. Dodał, że o skali marnotrawstwa żywności można bardziej obrazowo powiedzieć, wskazując, że w każdej sekundzie do kosza trafia 153 kg produktów, w tym 92 kg wyrzucają konsumenci. - Najbardziej "bolesnym przykładem" jest to, że w każdej sekundzie Polacy wyrzucają 184 bochenki chleba - mówił minister.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu, również uruchomił przy swojej placówce lodówkę społeczną, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Inicjatorem założenia była Pani Marta Budzińska – dyrektor MOPS-u w Dzierzgoniu, a uroczyste otwarcie nastąpiło w listopadzie 2022 roku. 

- Dzięki współpracy MOPS Dzierzgoń z Bankiem Żywności w Tczewie, odbierana jest żywność z marketów Biedronka oraz Netto i przewożona do lodówki. Indywidualni mieszkańcy Gminy Dzierzgoń mogą również zaopatrywać lodówkę w jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności – wspomina pani dyrektor.

O tym jak bardzo są potrzebne tego typu działania i akcje charytatywne – przekonują się pracownicy oraz wolontariusze niemal każdego dnia. Szybko znikająca żywność, wyrazy wdzięczności oraz podziękowania są najmilszym upominkiem, który motywuje do kolejnych działań i dalszej pomocy.

*Na zdjęciach niedawno uruchomiona lodówka społeczna w Tczewie.

Paulina Filipowicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama