niedziela, 19 maja 2024 18:02
Reklama
Reklama

Pamięci sybiraków i „ofiar Katynia”. Tczew upamiętni 83. rocznicę sowieckiej napaści 17 września

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, radni, organizacje kombatanckie zapraszają do wspólnego upamiętnienia 83. rocznicy napaści wojsk radzieckich na Polskę.
Pamięci sybiraków i „ofiar Katynia”. Tczew upamiętni 83. rocznicę sowieckiej napaści 17 września

Autor: wikipedia.pl

Uroczystość odbędzie się 17 września (sobota) o godz. 12:00 przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w parku przy Zespole Szkół Technicznych, ul. Sienkiewicza

 

PROGRAM:

Godz. 11.50 – zbiórka wszystkich uczestników uroczystości

Godz. 12.00 – uroczystości przy Pomniku:

 

– hymn państwowy

– rys historyczny

– Słowo Boże

– składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy

 

17 września ZSRR na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow bez wypowiedzenia wojny Stalin dokonał inwazji na broniącą się przed agresją III Rzeszy Niemieckiej Polską. Skutkiem były masowe zbrodnie dokonywane przez NKWD i Armię Czerwoną oraz ludobójstwo polskiej inteligencji w tzw. Katyniach. W Wyniku napaści Rosja sowiecka zagrabiła połowę terytorium II RP. Ze zbrodni i zniszczeń wojenny Rosjanie nigdy się nie rozliczyli. Do dziś uważają, że nie ponoszą odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, inwazję z tego dnia do dziś nazywają „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej”.

O zdezorientowaniu polskiego dowództwa świadczy niesławny rozkaz marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego wydany 17 września w Kołomy:

„Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii”. (źródło wikipedia.pl)

 

UM w Tczewie/Fot. wikipedia/collage red.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama