niedziela, 19 maja 2024 18:23
Reklama
Reklama

Dokładnie 40 lat temu na polskie ulice wyjechały czołgi i patrole MO i ZOMO – wprowadzono stan wojenny

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. w celu zdławienia opozycji solidarnościowej, która w sierpniu 1980 r. wywalczyła prawo do organizowania się w niezależne związki zawodowe i respektowanie praw obywatelskich. Władza, na której czele stał gen. Wojciech Jaruzelski zawiązała WRON i ogłosiła stan wojenny.
Dokładnie 40 lat temu na polskie ulice wyjechały czołgi i patrole MO i ZOMO – wprowadzono stan wojenny

Autor: W. mocny/collage/Archiwum

W pierwszych dniach internowano tysiące działaczy „Solidarności”, w tym wielu z Tczewa, gdzie utworzył się prężny ruch antykomunistyczny. Działacze przeszli do podziemia. W Tczewie wydawano podziemne pisma jak Wolne słowo i Gazeta Tczewska.

 

Stan nadzwyczajny w PRL trwał w latach 1981–1983. Był od początku niezgodny z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., to w tym roku w Tczewie miała także miejsce krwawa rozprawa z tczewską młodzieżą, której urządzono masowe pobicie w tzw. ścieżce zdrowia.

Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło ok. 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Zbrodni tych nigdy sprawiedliwie nie rozliczono.

Do tego stan wojenny doprowadził do przymusowej emigracji ok. 1 mln osób. W tym wielu opozycjonistów jak Andrzej Kaszuba z Tczewa, którzy otrzymali wilczy bilet.

 

Stan wojenny, jak podaje wikipedia, wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r., na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez komunistyczny Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 r.

 

(tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama