niedziela, 19 maja 2024 15:59
Reklama
Reklama

Żegnamy społecznika, dobrego kolegę, działacza Solidarności lat 80-tych

3 stycznia 2021 r. odszedł od nas wieloletni działacz tczewskiej Solidarności Zenon Różanowski (ur. 26. 10. 1948 r.). Z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” kolega Zenek związany był od samego początku.
Żegnamy społecznika, dobrego kolegę, działacza Solidarności lat 80-tych
Kolega Zenon Różanowski (z prawej) w czasie obchodów kolejnej rocznicy powstania Solidarności.

Autor: Ze zbiorów Mariana Sarnowskiego

Kiedy był jeszcze pracownikiem Fabryki Przekładni Samochodowych POLMO w 1980 r. brał czynny udział w strajku okupacyjnym. Bez wahania też przystąpił do tworzących się struktur związkowych w POLMO. Następnie brał czynny udział w strajku w okresie stanu wojennego w 1981 r. W niedługim czasie zatrudnił się w Spółdzielni Inwalidów „Wisła”.

W 1989 r., kiedy tworzyły się na nowo organizacje związkowe Zenon Różanowski współtworzył grono Komitetu Organizacyjnego NSZZ „Solidarność”. W latach 1992 do 1995 i 1998 do 2002 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Związku. Natomiast w latach 1995 - 1998 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Spółdzielni Inwalidów „Wisła”. Był wspaniałym kolegą, przyjacielem. Dał się poznać z dobrej strony w działalności związkowej. Zawsze można było na niego liczyć.

W czasie stanu wojennego, kolportował wraz z Jerzym Wojdą Gazetę Tczewską, która trafiała do rąk pracowników tczewskich przedsiębiorstw. Potem współorganizował, spotkania opłatkowe, wyjazdy do Częstochowy, Św. Lipki, do Gierłoży, Stoczka Warmińskiego czy Gietrzwałdu.

Znaliśmy się wiele lat, nasza przyjaźń pamięta jeszcze czasy wspólnej pracy w tczewskiej Fabryce POLMO. Połączyła nas wspólna pasja do gry w piłkę nożną. Pamiętam jak spędzaliśmy razem wiele godzin na boisku, czy to w Tczewie czy w Gorzędzieju...

Był człowiekiem niezwykłym, a jego niezwykłość przejawiała się każdego dnia w drobnych gestach. Bardzo chętnie pomagał potrzebującym i udzielał się charytatywnie, krzywda innych nigdy nie była mu obojętna. Wszystko to, o czym wspomniałem sprawia, że dziś jest nam szczególnie trudno pożegnać się z kolegą Zenkiem. Jego odejście napełnia nas żalem i smutkiem. Twoje odejście to nieodżałowana strata, będziemy Cię nosić w swoim sercu i swojej pamięci na zawsze. Spoczywaj w Pokoju.

 

Marek Piwoński/opr. (tomm)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama